Pojęcie Osobowości Borderline ma swój początek w XX wieku, kiedy to zauważono u niektórych pacjentów, zespoły objawów niekwalifikujących się ani do zaburzeń nerwicowych ani do zaburzeń psychotycznych. Osoby cierpiące na Borderline mają bowiem objawy z obu tych kategorii – z jednej strony mają poczucie pustki, chwiejność emocjonalną, zmienny nastrój jak i podejrzliwość, poczucie dużej krzywdy, nastawienie ksobne, tendencje do zachowań ryzykowanych i samouszkodzeń. 

Innymi równoważnymi terminami dla osobowości borderline jest „osobowość z pogranicza” albo „osobowość chwiejna emocjonalnie”.

Według statystyk osobowość z pogranicza jest częstym zaburzeniem psychicznym i może dotyczyć nawet 4-6% populacji ogólnej, a u osób hospitalizowanych z powodów psychiatrycznych ta częstość sięga nawet 50%. Warto nadmienić, iż częściej zaburzenie to występuje u kobiet (stosunek K/M 2:1). 

Rozpoznawalność zaburzeń osobowości z pogranicza jest coraz lepsza. Jest to bardzo poważny problem medyczny oraz społeczny i wymaga dużego zaangażowania ze strony specjalistów psychiatrii, psychologii i psychoterapii. Należy nadmienić, iż aż 10% osób z tym rozpoznaniem dokonuje skutecznie zamachu na swoje życie.

Do najbardziej charakterystycznych cech osobowości borderline należą:

  • Zaburzony obraz samego siebie, własnych celów i preferencji
  • Wchodzenie w intensywne i niestabilne relacje w tym związki romantyczne
  • Unikanie za wszelką cenę porzucenia, wynikające z ogromnym lękiem przed pozostaniem samemu
  • Powtarzające się samouszkodzenia, autoagresja, próby samobójcze
  • Ciągłe uczucie „pustki wewnętrznej” oraz próby leczenia jej przy użyciu zachowań ryzykownych i impulsywnych np.: używanie substancji. 

Leczeniem z wyboru jest długotrwała psychoterapia, jednak w większości przypadków wymagana jest również opieka lekarza psychiatry oraz wprowadzenie leczenia farmakologicznego wspomagającego lub leczenie towarzyszących zaburzeń psychicznych np.: zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych lub dekompensacji psychotycznych.

Jeżeli zauważasz u siebie cechy pasujące do opisu osobowości borderline, doznajesz cierpienia i nie potrafisz określić skąd biorą się u ciebie różne objawy – skonsultuj się z naszym zespołem specjalistów. Otoczymy Cię kompleksową opieką psychoterapeutyczno-psychiatryczną, dokładnie określimy przyczynę twoich dolegliwości i zaproponujemy skuteczna terapię.