Seksuolog Łódź
Konsultacja seksuologiczna ma charakter rozmowy z seksuologiem, przebiegającej w bezpiecznej, intymnej atmosferze gabinetu.
W trakcie pierwszej konsultacji specjalista zbiera wywiad mający na celu poznanie niepokojącego problemu pacjenta/pary w sferze seksualnej. Specjalista zada różne pytania, aby jak najlepiej zrozumieć w czym tkwi problem i zaproponować różne formy pomocy. Pacjent może zostać zapytany min. o kwestie dotychczasowych doświadczeń seksualnych, tożsamość seksualną, stan zdrowia, samopoczucie psychiczne, relacje z partnerem, a także o przebyte urazy, czy przyjmowane leki.
Czasem zachodzi potrzeba kilku spotkań konsultacyjnych, aby opracować najlepszą metodę terapeutyczną i ustalić dalszy proces leczenia, którego celem jest zniwelowanie trudności Pacjenta. Sfera erotyczna to najbardziej intymny obszar naszego życia, dlatego warto pamiętać, że specjalista seksuolog podchodzi z poszanowaniem do Pacjenta i jego problemów, zachowując tajemnicę zawodową, wykazując się empatią, bezstronnością i zrozumieniem.
Uwzględniając rodzaj problemu, czas jego trwania oraz wpływ na funkcjonowanie Pacjenta konsultacja i terapia seksuologiczna może przebiegać w różny sposób.
Czasem wystarczająca jest jednorazowa konsultacja, dzięki której Pacjent rozwieje swoje wątpliwości dotyczące sfery intymnej. Niejednokrotnie jednak specyfika zaburzeń wymaga stałego procesu terapeutycznego – psychoterapii seksuologicznej indywidulanej lub pary.
Wskazania do konsultacji seksuologicznej
Przykładowe wskazania do konsultacji seksuologicznej:
- zaburzenia popędu seksualnego (obniżony popęd, wzmożony popęd);
- zaburzenia erekcji (erekcje niepełne, zanikające, brak erekcji);
- zaburzenia orgazmu, problemy z jego osiągnięciem (anorgazmia);
- kompulsywna, nietypowa masturbacja,
- uzależnienie od pornografii, seksu cyberseksu
- zaburzenia wytrysku (przedwczesny, opóźniony, wsteczny)
- bolesne stosunki płciowe (dyspaurenia);
- niemożność odbycia stosunku płciowego (pochwica);
- występujący lęk przed stosunkiem;
- trudności w komunikacji w sferze seksualnej;
- problemy z tożsamością seksualną (akceptacją swojej orientacji seksualnej lub płci);
- zaburzenia preferencji seksualnej (dewiacje seksualne);
- dysforia płciowa i inne