Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyk to specjalista mający wiedzę zarówno z zakresu psychologii, jak i dietetyki. 

Głównym obszarem pracy jest pomoc pacjentom w problemach w zakresie odżywiania i utrzymywania zdrowej relacji z jedzeniem oraz postrzeganiem swojego ciała.  Co więcej psychodietetyk prowadzi edukację pacjentów odnośnie wpływu psychiki i emocji na proces redukcji wagi, czy przyrostu masy ciała, a także pomaga w akceptacji swojego ciała. Warto podkreślić, że psychodietetyk nie układa diety, tym zajmuje się dietetyk, a często dla osiągnięcia zamierzonego efektu łączy się współpracę obu specjalistów.

Jak wygląda porada psychodietetyka?

Pierwsze spotkania mają charakter konsultacji. Ze specjalistą omawiane są doświadczane przez Pacjenta trudności w obszarze odżywiania oraz postrzeganiu własnego ciała, zbierany jest dokładny wywiad obejmujący potrzeby pacjenta, dotychczasowe próby radzenia sobie np. z utratą wagi, sposób odżywiania, ale też to, w jaki sposób przygotowywane są i spożywane posiłki. Specjalista może zapytać także o aktywność fizyczną, relacje z bliskimi osobami, ale przede wszystkim o cele pacjenta. Te wszystkie pytania pozwalają specjaliście na stworzenie spersonalizowanego planu zmiany nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie konkretnych porad oraz elementów psychoedukacji.

Następnie ustalany jest plan leczenia. Jeśli zachodzi konieczność Pacjent może być pokierowany do dietetyka celem stworzenia planu żywieniowego czy do lekarza psychiatry jeśli istnieje podejrzenie innych chorób w obszarze zdrowia psychicznego.

Kiedy warto skorzystać z porady psychodietetyka?

  • pomimo wielokrotnych prób nie udaje Ci się wprowadzić zaleceń dietetycznych
  • brakuje ci motywacji i szybko zniechęcasz się w swoich postanowieniach dietetycznych,
  • tracisz kontrolę nad jedzeniem, twoje myśli koncentrują się na tym ile i kiedy zjadłeś
  • zmagasz się z jedzeniem emocjonalnym: w stresie jesz niekontrolowane ilości pokarmu lub odwrotnie głodzisz się,
  • czujesz, że całe Twoje życie kręci się wokół jedzenia,
  • chorujesz na zaburzenia odżywiania; bulimia, ortoreksja czy inne 
  • twoje dziecko nie chce jeść, nie chce próbować nowych produktów, je wybiórczo albo je za dużo, je pod wpływem stresu itd.
  • towarzyszy ci wieczorne podjadanie, pomimo braku uczucia fizycznego głodu
  • nie akceptujesz swojego ciała, obraz ciała jest zaburzony
Psychodietetyk Pabianice

Umawianie wizyt