Diagnoza ADHD u dorosłych Łódź

Zaburzenie ADHD (zwane także Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej) to zespół objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na ADHD mają problemy ze skupieniem uwagi, często się rozpraszają i są nadpobudliwe. Bywają również impulsywne i nerwowe, a ich zachowanie może być niestabilne. Uchodzą za osoby niezorganizowane, leniwe, agresywne lub niesystematyczne. Zaburzenie ADHD może mieć bardzo negatywny wpływ na życie osobiste i zawodowe chorego, dlatego warto podjąć działania w zakresie diagnozy.

Uważa się, że przyczyną ADHD są nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego – poszczególne struktury mózgu rozwijają się w nierównomiernym tempie. Dlatego właśnie ADHD określa się mianem zaburzenia neurorozwojowego. Stwierdzono, że ADHD ma w pewnym zakresie dziedziczne podłoże. Oprócz tego istnieje szereg czynników, które mogą nasilać objawy. Zalicza się do nich: nieprawidłowości w przebiegu ciąży, niedotlenienie okołoporodowe, urazy głowy, zatrucia, zaniedbania środowiskowe.

Objawy ADHD u osób dorosłych

ADHD dorosłych, to wśród społeczeństwa wciąż jeszcze bardzo kontrowersyjny temat. Diagnoza ADHD u osób dorosłych jest często trudna, ponieważ objawy mogą być łatwo mylone z objawami innych chorób lub zaburzeń. ADHD może również rozwinąć się wraz z wiekiem, co oznacza, że osoba może mieć problemy z koncentracją, czy impulsywnością od dłuższego czasu, nawet jeśli nigdy wcześniej nie została zdiagnozowana. Objawy ADHD mogą być podobne m.in. do depresji lub nerwicy natręctw. Dorosły może również skarżyć się na problemy z opanowaniem złości, nadmierną aktywnością, ale też na silne wahania nastroju, czy trudności z dostosowywaniem się do nowych sytuacji i zmian.

ADHD u dorosłych wpływa również na problemy w życiu osobistym, rodzinnym oraz w pracy.  Charakterystycznym zachowaniem jest brak cierpliwości do otoczenia oraz trudność z ukończeniem rozpoczętych czynności, co wpływa na mniejszą efektywność i brak wykorzystania swojego potencjału, ale jednocześnie na niezadowolenie ze swoich dokonań.

ADHD u dorosłych – jak przebiega proces diagnozy?

Leczenie ADHD warto rozpocząć od diagnozy psychologicznej, która składa się z około 2-3 spotkań z psychologiem.
Pierwszy etap, to wywiad, podczas którego specjalista zadaje nam pytania niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Najważniejszym elementem diagnozy jest wypełnienie testów psychometycznych (min.  test DIVA, próby neuropsychologiczne) w obecności psychologa.
Kolejne spotkania to  zbieranie wywiadu do wypełnianych kwestionariuszy, następnie przekazanie diagnozy w formie opinii psychologicznej. Psycholog wydając opinię psychologiczną zaproponuje najskuteczniejszą formę leczenia. Opinia psychologiczna może być podstawą do dalszego leczenia farmakologicznego lub psychoterapeutycznego.
Leczenie ADHD to zazwyczaj długi i złożony proces, który może obejmować leczenie farmakologiczne, a także psychoterapię, jednak warto podjąć ten wysiłek, aby złagodzić objawy ADHD, nauczyć się z nimi żyć i lepiej zacząć lepiej je rozumieć. Dzięki temu nasze życie może stać się o wiele łatwiejsze i bardziej wartościowe.
Diagnoza Autyzmu Łódź

Dostępni specjaliści