Na czym polega terapia uzależnień?

Celem terapii uzależnień jest wyzwolenie pacjenta od czynnika, który go uzależnił. Obejmuje zarówno uzależnienia od substancji (np. uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków), jak i behawioralnych (np. uzależnienie od telefonu, gier, pornografii, hazardu, zakupoholizm i inne), które wpływają w sposób destrukcyjny na życie pacjenta oraz jego bliskich. W czasie trwania terapii osoba uzależniona zdobywa wiedzę na temat mechanizmów uzależnienia, jego objawów, przebiegu, konsekwencji oraz wpływu na wszystkie sfery życia. Celem terapii jest także wzmocnienie motywacji do rezygnacji z czynnika uzależniającego i przejęcia odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie.

Jak wygląda indywidualna terapia uzależnień?

Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji, której celem jest zebranie wywiadu i ustalenie planu leczenia. Przebieg kolejnych spotkań oraz ich ilość jest bardzo indywidualna, dostosowana do potrzeb Pacjenta.

Terapeuta uzależnień pomaga także rodzinom i bliskim osób uzależnionych (terapia DDA, DDD), wówczas spotkania mają charakter psychoedukacji, jak zadbać o siebie , wyznaczyć zdrowe granice oraz jak pomóc osobie uzależnionej.

poradnia_ego (10)

Umawianie wizyt